Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o starcie wysyłania roboczych danych do nawigacji przez nowe dwa satelity pracujące w obrębie zwanego Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika systemu GPS. Powiększa to wypełnienie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 jak również 10 były wystrzelone 11.09.15 r. Po wykonaniu wielotygodniowych, trudnych testów na orbicie, potwierdzono ich pracowanie zgodne z wyliczeniami. Szczególnie, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny znajdującej się w siedzibie ESA na obszarze Belgii, wykonywano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z owych orbiterów, by określić kształt sygnału jak również jego wielkość.

Przetestowano również poprawność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec jak również w mieście Fucino we Włoszech. W pierwszej bazie badano nadawanie komend jak również monitorowanie orbiterów, natomiast w drugim nadzorowanie przesyłania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone sukcesem na parę dni wcześniej aniżeli przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły wysyłanie pełnych sygnałów do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje obecnie również badania dwóch następnych satelitów do nawigacji (numer 11 oraz 12), jakie wysłano w Kosmos 17.12.15 r. Tymczasem orbitery nr 13 a także 14 przeszły w ostatnim czasie badania przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC w Noordwijk na obszarze Holandii a później były umieszczone w magazynie czekając na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech trwa produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Kompletny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 satelity. W tej chwili nadawane dane do nawigacji pozostają w formie „roboczej” – stosuje je przemysł satelitarny do przygotowania towarów a także usług, które przyszłości będą dane samym użytkownikom.